Asset Publisher Asset Publisher

Mała Retencja Nizinna w Leśnictwie Kowalice

Fot. Z. Błażewicz

Nazwa projektu: Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych.

Okres realizacji: 07.02.2022 r. - 11.10.2022 r.

Wykonanie projektu: 17.12.2019 r.,

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Żagań

Cel projektu: Zabezpieczenie lasów przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych, takich jak: podtopienia, susze, pożary.

Planowane efekty: spowolnienie przepływu wód powierzchniowych, retencja wody w rowach zlewni rzeki Olszy.

Wartość projektu: 1 257 523,60 zł

Dofinansowanie projektu przez Unię Europejską: 1 068 895,07 zł (85%)

Całkowity koszt realizacji projektu: 246 495 660,08 zł

Kwota wydatków kwalifikowalnych: 191 222 163 zł

Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 162 538 838,55 zł

Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych jest kontynuacją projektu małej retencji nizinnej realizowanej przez Lasy Państwowe, przy udziale funduszy unijnych.

Najważniejszym założeniem projektu było zabezpieczenie lasów przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych. W ramach wspomnianego projektu, w Nadleśnictwie Żagań, zrealizowano projekt polegający na budowie urządzeń wodnych: progów, brodów, przepustów, mnichów oraz grobli wraz z odtworzeniem rowów i rozlewisk, w celu piętrzenia i retencjonowania wód w rowach zlewni rzeki Olszy na terenie Nadleśnictwa Żagań, w pobliżu nieistniejącej już wsi Nowoszów.

Dzięki budowie urządzeń piętrzących osiągnęliśmy zamierzone efekty!

Fot. Z. Błażewicz

Coraz więcej wody powraca do terenów leśnych, co przyczynia się do poprawy warunków wilgotnościowych w drzewostanie. To zjawisko stanowi wyraźny efekt naszych działań. W obrębie zbiornika wodnego już można dostrzec rośliny wodne i błotne, które zaczynają się rozwijać.

Dzięki instalacji specjalnych rozwiązań zabezpieczyliśmy ten zbiornik, umożliwiając nawet mniejszym organizmom, takim jak płazy i gady, korzystanie z niego. Co więcej, ten odnowiony zbiornik stanie się istotną ostoją dla wodnej fauny i flory oraz posłuży jako wodopój dla leśnych zwierząt. Dodatkowo będzie pełnił funkcję biofiltrów, wpływając korzystnie na ekosystem leśny.

Nasze starania przynoszą efekty, a odnowienie zbiornika wodnego to kontynuacja naszej misji przywracania naturalnej równowagi w ekosystemie leśnym.