Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona przeciwpożarowa

Fot. A. Daszkiewicz

 

O zagrożeniu słów kilka:

Lasy Nadleśnictwa Żagań w całości zostały zaliczone do I kategorii zagrożenia pożarowego – duże zagrożenie.

Kategoria Zagrożenia Pożarowego jest nadawana w oparciu o ilość punktów, przyznaną na podstawie następujących parametrów:

  • Procentowego udziału powierzchni zajmowanej przez drzewostany w wieku do 40 lat, w wybranych siedliskowych typach lasu,
  • Średniej rocznej liczbie pożarów w okresie co najmniej ostatnich 10 lat,
  • Współczynnika wyliczanego na podstawie danych z najbliższej stacji meteorologicznej, wyliczanego na podstawie ostatnich 5 lat,
  • Intensywności ruchu rekreacyjnego i turystycznego.

Do czynników kształtujących duże zagrożenie pożarowe nadleśnictwa zaliczyć należy przede wszystkim dominujący udział siedlisk borowych zajmujący 83,9 % powierzchni leśnej, znaczny udział drzewostanów I i II klasy wieku oraz rozległość głównego kompleksu leśnego o powierzchni około 12 tys. ha.

Do czynników zwiększających omawiane zagrożenie należą także: poligon zajmujący 95% pow. Obrębu Żagań, tranzytowy ruch turystyczny, obecność drogowych i kolejowych szlaków komunikacyjnych,  oraz silna, sezonowa penetracja obszarów leśnych przez zbieraczy grzybów, jagód, zrzutów poroży i wędkarzy.

Ostatnimi czasy, również susze odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zagrożenia pożarowego naszych lasów.

Codzienne zagrożenie pożarowe:

Codziennie określany jest Stopień Zagrożenia Pożarowego Lasu, który osiąga wartości od 0 do 3.

Obliczany jest on za pomocą algorytmu, uwzględniającego wilgotność ściółki, temperatury powietrza oraz wilgotności względnej powietrza.

Pomiaru dokonuje się o godzinie 9:00 oraz 13:00 i przedstawia dla strefy prognostycznej, która została wyznaczona w oparciu o zbliżone warunki przyrodniczoleśne.

Podział na strefy prognostyczne dokonywany jest przez Instytut Badawczy Leśnictwa i zatwierdzany przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Aktualnie w Polsce znajduje się 59 stref prognostycznych. Poniżej znajduje się rycina przedstawiająca podział kraju na strefy prognostyczne.

 

Aktualny stan zagrożenia pożarowego lasów można zobaczyć pod poniższym linkiem:

http://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=22

 

Pożary w minionych latach:

W ubiegłych latach (2020-2024), służby Nadleśnictwa Żagań uczestniczyły w 120 akcjach gaśniczych w lasach bedących pod zarządem Nadleśnictwa.

Szczegółowa statystyka prezentuje się następująco:

 

Wyszczególnienie 2020 2021 2022 2023 2024
Ilość pożarów: 46 13 27 19 15
Powierzchnia pożarów: 3,31 0,43 7,0 1,37 7,77

 

Jak zachować się w lesie:

W lesie, ze względu na specyficzne warunki oraz łatwość rozprzestrzeniania się ognia, szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które pomagają zapobiegać pożarom. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad, możemy mieć duży wpływ na to, jak nasza wycieczka do lasu będzie wyglądać.

  1. Unikaj otwartego ognia:
    • Nie rozpalaj ognia w lesie, poza sytuacjami gdy jest to absolutne konieczne, np. w przypadku ratowania życia lub zdrowia lub gdy uzyskałeś na to wymaganą zgodę z nadleśnictwa i korzystasz ze specjalnie wyznaczonych na te cele miejsc.
    • Jeśli już zapalisz ognisko, zawsze zadbaj o jego wygaszenie przed opuszczeniem tego miejsca. Upewnij się, że ogień jest całkowicie wygaszony i nie istnieje ryzyka jego ponownego samozapłonu. Używaj wody lub piasku do zalania ognia.
  2. Nie wyrzucaj niedopałków w miejscach do tego nieprzeznaczonych:
    • Niedopałki papierosów to jedno z głównych zagrożeń pożarowych w lasach. Zawsze traktuj je jako źródło otwartego ognia. Nigdy nie wyrzucaj ich na leśną glebę lub w trawy. Niedopałki zabierz ze sobą i wyrzuć je do odpowiedniego pojemnika.
  3. Używaj odpowiedzialnie pojazdów mechanicznych:
    • Nie parkuj pojazdów wśród suchych traw, w pobliżu lasów i łąk, zwłaszcza w okresach występowania wysokiej temperatury i silnych wiatrów. Rozgrzany silnik, a zwłaszcza układ wydechpwy pojazdu, może stać się zarzewiem pożaru i przyczyną spłonięcia samochodu.
    • Dbaj o stan techniczny pojazdu, aby zminimalizować ryzyko iskrzenia, szczególnie w okolicach podwozia pojazdu.
  4. Dbaj o bezpieczeństwo otoczenia:
    • Jeśli widzisz nieostrożne zachowanie innych osób, nie wahaj się powiadomić odpowiednich służb.
  5. Zgłaszaj podejrzane sytuacje:
    • Jeśli zauważysz dym lub ogień, które może wskazywać na ryzyko pożaru, natychmiast zgłoś to służbom ratunkowym. Możesz zadzwonić na numer alarmowy 112 lub do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Żagań (tel. 795 557 338),