Lista aktualności Lista aktualności

Rozpoczynamy sezon przeciwpożarowy

Wraz z nadejściem wiosny leśnicy rozpoczynają akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu.

Jeszcze w lutym przeprowadzane zostaną prace mające na celu odpowiednie przygotowanie systemu ochrony do akcji ppoż. trwającej co najmniej do końca września. W nadleśnictwie Żagań od początku marca prowadzone będzie prognozowanie zagrożenia pożarowego lasu. Wykonywane będą dwa razy dziennie o godzinie 9.00 oraz 13.00 pomiary wilgotności ściółki leśnej oraz wilgotności powietrza co ostatecznie ma wpływ na określony stopień zagrożenia pożarowego lasu.

W okresie przygotowawczym przed sezonem przeciwpożarowym wykonana będzie przez użytkownika w ramach zabezpieczenia pola roboczego poligonu mineralizacja pasów przeciwpożarowych. Zostaną uzupełnione oznaczenia dojazdów pożarowych, wykonany zostanie przegląd stacji meteorologicznej i wież p.poż. Obserwacja prowadzona będzie również przy pomocy partoli naziemnych, obserwacji z dostrzegalni przeciwpożarowych oraz patrolowania lotniczego.

Wraz z nadejściem „pogody pożarowej” uruchomione zostaną dyżury p.poż. Codziennie od wczesnych godzin porannych do zachodu słońca pełnione będą dyżury w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym nadleśnictwa i dostrzegalniach przeciwpożarowych. Uruchomione zostaną wszelkie procedury związane z dysponowaniem sił i środków oraz alarmowaniem w razie wystąpienia zagrożenia pożarem. Przeszkolone zostaną osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie systemu alarmowo-dyspozycyjnego w nadleśnictwie.

W 2019 roku zaplanowano ćwiczenia służb ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych nadleśnictwa, które mają na celu udoskonalenie współdziałania jednostek straży pożarnych. Obszary nadleśnictwa Żagań zaliczone zostały do I kategorii zagrożenia pożarowego lasu. Teren naszych lasów jest szczególnie zagrożony ze względu na obecność czynnego poligonu wojskowego. Do najczęstszych przyczyn występowania pożarów na terenie Nadleśnictwa Żagań w ostatnim czasie zalicza się: celowe podpalenia, nieostrożność dorosłych, przerzuty z gruntów nieleśnych czy też pożary powstałe w wyniku ćwiczeń na poligonie wojskowym. Tylko w 2018 roku wystąpiło na terenie naszego nadleśnictwa 48 pożarów.

Apelujemy o rozwagę podczas obchodzenia się z otwartym ogniem. Wszystkie informacje dotyczące zagrożeń pożarowych należy zgłaszać bezpośrednio do nadleśnictwa na wskazany poniżej numer alarmowy:

Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Żagań 68 - 377 28 14 lub pod numerem 795-557-346