Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Procedura zgłoszeń wewnętrznych Nadleśnictwa Żagań

Zanim dokonasz zgłoszenia wewnętrznego zapoznaj się z poniższymi informacjami:

Zgłoszenie będzie rozpatrywane zgodnie z zapisami ustawy z dnia 14 czerwca 2024 o ochronie sygnalistów (dalej: Ustawa o ochronie sygnalistów) dostępnej pod linkiem https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240000928

 

Kwestię zgłoszeń wewnętrznych określa także procedura zgłoszeń wewnętrznych naszej organizacji.

 

Procedura zgłoszeń wewnętrznych w Nadleśnictwie Żagań:

 

Ustawa o ochronie sygnalistów określa m.in. kto może dokonać zgłoszenia wewnętrznego (m.in. obecny lub były pracownik) a także zakres spraw, których może dotyczyć zgłoszenie (wskazany zakres spraw może zostać rozszerzony w procedurze zgłoszeń wewnętrznych naszej organizacji, dlatego przed dokonaniem zgłoszenia należy zapoznać się z tym dokumentem).

 

Zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie sygnalistów, sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach rozdziału 2 tej ustawy od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.

Ustawa o ochronie sygnalistów wskazuje, że sygnalistą jest osoba fizyczna, która przekazuje informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:

  • Pracownik;
  • Pracownik tymczasowy;
  • Osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
  • Przedsiębiorca;
  • Prokurent;
  • Akcjonariusz lub wspólnik;
  • Członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
  • Osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;
  • Stażysta;
  • Wolontariusz;
  • Praktykant;
  • Funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834);
  • Żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 i 834).

 

Ustawę o ochronie sygnalistów stosuje się także do osoby fizycznej, o której mowa powyżej, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu.

 

Dlatego na formularzu należy wskazać „kontekst związany z pracą” (tj. co łączy lub łączyło z naszą organizacją).

 

Procedura zgłoszeń wewnętrznych naszej organizacji wyklucza zgłoszenia anonimowe.

 

Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera mechanizmy chroniące sygnalistów (a czasem także inne osoby np. pomagające w dokonaniu zgłoszenia) m. in. przed działaniami odwetowymi.

 

Zgłoszenia może być dokonane:

  • za pomocą poczty elektronicznej na adres: zgloszenia.zagan@zielonagora.lasy.gov.pl;
  • w formie listownej z dopiskiem na kopercie, np. „zgłoszenie nieprawidłowości" na adres: Nadleśnictwo Żagań, ul. Żarska 14, 68-100 Żagań
  • osobiście lub telefonicznie do specjalisty ds. pracowniczych. Pracownik, do którego telefonicznie zgłoszono nieprawidłowość dokumentuje zgłoszenie w formie karty zgłoszenia, protokołu lub nagrania rozmowy.

 

Zgłaszający otrzymuje potwierdzenie  przyjęcia zgłoszenia – w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania.  Informacje o podjętych działaniach i jego wynikach, Nadleśnictwo przekazuje do Sygnalisty bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wpływu zgłoszenia, zgodnie z przyjętym kanałem komunikacji.

 

Ponadto przed dokonaniem zgłoszenia należy sprawdzić:

  • Czy połączenie internetowe jest szyfrowane.
  • Czy przesyłane dokumenty (jeżeli takie będą załączone) nie zawierają metadanych, które mogą ujawnić tożsamość (m. i. właściwości pliku).

 

Kartę zgłoszenia znajdziesz tutaj.