Lista aktualności Lista aktualności

Rocznica Wielkiej Ucieczki

W dniach 23-24.03.2019 r. w Żaganiu odbyły się uroczystości związane z obchodami 75. rocznicy Wielkiej Ucieczki.

Na terenach zarządzanych obecnie przez Nadleśnictwo Żagań w czasie II wojny światowej znajdował się zespół niemieckich obozów dla jeńców wojennych. Jednym z nich był Stalag Luft 3, przeznaczony dla lotników alianckich. W 1943 r. grupa kilkuset jeńców rozpoczęła prace przy kopaniu tuneli, którymi zamierzali uciec z obozu. Nadano im nazwy Tom, Dick i Harry. Jeden z tuneli został wykryty przez strażników obozu podczas rewizji. Wyjście z drugiego, w związku z rozbudową Stalagu, znalazło się na terenie nowego skrzydła obozu. Wobec powyższego jedyną drogą do wolności pozostał tunel Harry. Miał on około 110 m długości i wykopany został na głębokości 10 m. Wyposażony został w oświetlenie, drewniane szyny do wywożenia ziemi z urobku oraz co ciekawe był wentylowany. W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. "Harrym" wydostało się na zewnątrz 76 jeńców. Cztery ostatnie osoby zostały zatrzymane przez wartowników. W wyniku szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej ujęto 73 osoby. Na osobisty rozkaz Hitlera 50 schwytanych uciekinierów, w tym 6 Polaków zostało zamordowanych. Trzem jeńcom udało się dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Była to jedna z najbardziej brawurowych ucieczek II wojny światowej.

W 75-tą rocznicę wielkiej ucieczki, dla upamiętnienia opisanych wydarzeń zorganizowane zostały liczne atrakcje dla mieszkańców. Organizacją zajęły się między innymi Ambasada Wielkiej Brytanii oraz dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Odbył się apel pamięci, przy wyjściu z tunelu Harry, który poprzedziły pokazy lotnicze (przelot myśliwców F-16 oraz transportowca C-130 Hercules RAF).

W trakcie weekendu można było obejrzeć także sprzęt wojskowy będący w posiadaniu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz Armii Sił Zbrojnych Ameryki. Duża atrakcją cieszyły się zabytkowe pociągi Harry, Tom i Dick, które można było zwiedzić.

Nadleśnictwo Żagań z tej okazji w sobotę 23 marca przygotowało stoisko promocyjno-edukacyjne. Odbyły się konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nagrodami były pamiątkowe gadżety i książki. Jednym z głównych pytań w konkursie było pytanie „Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasu ?” Uwagę przykuwały gabloty z owadami, spreparowany bóbr oraz drewniane ptaki. Zainteresowanie zarówno najmłodszych jak i dorosłych przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Odwiedziło nas łącznie ponad 500 osób.

Tego dnia odbył się również 45 Cross Żagański, w którym udział wzięło prawie 900 osób w różnych kategoriach wiekowych.