Lista aktualności Lista aktualności

Ocalono życie danieli!

Akcja ratunkowa danieli, splątanych taśmą od pastucha, która miała miejsce 8 lutego br. na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice, pozytywnie zakończona!

Sobotnie popołudnie – okolice Starego Żagania

Spacer po lesie, miła rodzinna atmosfera,… towarzyszący rodzinie pies zrywa się ze smyczy i biegnie w głąb lasu! To fakty, wynikające z opisu sytuacji, które na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieścił Pan Mateusz - uczestnik leśnej wyprawy. Spacerowicze, biegnąc za swoim zwierzęciem nagle zobaczyli splątane ze sobą „dwa jelenie”… chwilę później do Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu wpłynęło zgłoszenie w tej sprawie.

To nie było kłusownictwo!

Z relacji, jaką Nadleśnictwo Krzystkowice otrzymało od Grzegorza Irskiego - dowódcy zmiany Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Żaganiu wynika, że po przyjeździe na miejsce wezwania „strażacy zastali nie dwa jelenie lecz dwa byki daniela splątane ze sobą porożami i fragmentem taśmy pastucha elektrycznego”.

Bezpieczeństwo i rozwaga to podstawa!

Z materiałów filmowych, ukazujących przebieg zdarzenia, opublikowanych przez Pana Mateusza można dostrzec, że pies oszczekując i biegając koło uwięzionych ze sobą danieli niestety dodatkowo wzbudzał stres i zbędne napięcie, stwarzając bardzo niebezpieczną sytuację - dla zwierząt jak i dla samych spacerowiczów! W porę zjawiła się PSP. Będący na miejscu strażacy, w profesjonalny sposób oswobodzili zwierzęta, które chwilę po tym oddaliły się w zacisze leśnych ostępów.
Zawsze miejmy na uwadze to, że wybierając się do lasu jesteśmy w nim gośćmi, a zabierając ze sobą psa trzymajmy go na otoku (smyczy) – prawo do tego nas zobowiązuje.

Walczące daniele – czy to możliwe?

Tak, to naturalne zachowanie wśród zwierząt z rodziny jeleniowatych. Takie „walki” samców zwierzyny płowej, zwykle w okresie jesiennym, można zaobserwować w trakcie godów - tzw. bekowiska u danieli i rykowiska u jeleni. Zdarzają się również inne sytuacje - poza okresem godowym. Warto wiedzieć, że walczące ze sobą byki (zwłaszcza młode osobniki) nie zwracają uwagi na otoczenie… i np. przebywając w pobliżu upraw rolnych, mogą niepostrzeżenie zaplątać się pastuchem, który jest często wykorzystywany do grodzenia pól uprawnych i pastwisk. Na szczęście takie zdarzenia są jednostkowe. Jednak, gdy dostrzeżemy podobną sytuację, taką kiedy byki będą ze sobą swobodnie walczyły, oczywiście jeżeli nie będą splątane materiałami obcymi i ich życie nie będzie zagrożone, wówczas nie zakłócajmy ich spokoju i w ciszy się oddalmy. W kryzysowej sytuacji, zawsze bezpieczeństwo stawiajmy na pierwszym miejscu i niezwłocznie alarmujmy.

Uwaga niebezpieczeństwo - alarmuj!

Widząc zagrożenie konieczne jest, aby zostały powiadomione odpowiednie służby. Podstawą jest spokój i szybka reakcja! Telefonicznie, zawiadomienie należy zgłosić dzwoniąc pod nr 112. Zachęcamy również do kontaktu z Nadleśnictwem Żagań. Do Państwa dyspozycji pozostajemy od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.00 do 15.00 . Bezpośredni kontakt oraz dane adresowe są dostępne na naszej stronie internetowej (link).

Las „wita” nas gościnnie, ale panują w nim pewne zasady!

Leśny savoir vivre obowiązuje każdego z nas. Dlatego też pamiętajmy o tym, że las jest naszym dobrem narodowym, z którego dóbr bezpłatnie korzystamy. Zawsze wykazujmy poszanowanie dla środowiska, ale też pamiętajmy o mieszkańcach lasu - nie zakłócając ich spokoju. Wybierając się do kniei zachęcamy wcześniej zaplanować spacer czy też dłuższą wyprawę.
Przypominamy także, że od 14 listopada 2019r., w związku z walką z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) Wojewoda Lubuski wprowadził zakaz wstępu do lasu. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami w tej sprawie, dostępnymi na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz mapą prezentującą tereny, gdzie zakaz obowiązuje (
link).

Wspólnie możemy więcej!

Serdeczne podziękowania, za postawę obywatelską kierujemy do rodziny, która spacerując po lesie niezwłocznie powiadomiła odpowiednie służby. Jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu dziękujemy za przeprowadzenie akcji ratunkowej. Dzięki szybkiej reakcji interwencja zakończyła się pozytywnie, a zwierzęta zostały uratowane.

Do pobrania:
Leśny Savoir Vivre (jpg,png
)

Autor: Ewelina Fabiańczyk - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze