Lista aktualności Lista aktualności

MIEJSCOWY WILK

Nadleśnictwo Żagań w dniu 15 maja 2015r. otrzymało informację od Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" o efektach badań DNA wilka

Nadleśnictwo  Żagań w dniu 15 maja 2015r. otrzymało informację od Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" o efektach badań DNA wilka, który zginął w lutym 2014r. potracony przez samochód. Analizy genetyczne DNA, wykazały, iż był on potomkiem pary rodzicielskiej z watahy bytującej na terenie nadleśnictw Żagań i Świętoszów. Był to zatem osobnik wywodzący się z lokalnej populacji, a nie przybysz z zewnątrz.

Z ekspertyzy dotyczącej wpływu autostrady A18, odcinek Olszyna – Golnice na populację wilka oraz analizy skumulowanego oddziaływania A18 oraz pozostałej infrastruktury drogowej i kolejowej wykonanej przez Panią dr Sabinę Pierużek-Nowak w roku 2009 wynikało, że na terenie nadleśnictwa Żagań bytuje wataha licząca 4-5 osobników.

W ostatnich latach obserwowana jest znaczna ekspansja wilków, oraz wzrost ich liczebności, które obecnie spotykane są na terenie całego nadleśnictwa.

Wilk, który zginął został spreparowany i obecnie znajduje się w Izbie Edukacyjnej nadleśnictwa gdzie stanowi bardzo ciekawą atrakcję. Okaz ten wspomaga również prowadzoną przez leśników edukację przyrodniczo-leśną.

Zachęcamy serdecznie do zwiedzenia naszej Izby Edukacyjnej.