Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów i 45 Cross Żagański

W dniu 21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są lasy i edukacja, hasło przewodnie brzmi „Naucz się kochać lasy”.

W związku z obchodami międzynarodowego dnia lasów Nadleśnictwo Żagań wystawi stoisko edukacyjno-promocyjne, promujące MDL, podczas 45 Crossu Żagańskiego, który odbędzie się 23 marca 2019 r. (start biegu 16:30). Szczegóły programowe związane z 45 Cossem Zagańskim znajdują się tutaj.

 

Komunikaty kluczowe – Międzynarodowy Dzień Lasów 2019

 

Zrozumienie lasów i utrzymanie ich w dobrym stanie jest kluczowe dla naszej przyszłości

Lasy pomagają w utrzymaniu powietrza, gleby, wody oraz człowieka w dobrym stanie.
Są zasadniczym elementem wielu wyzwań, z którymi się obecnie mierzymy, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, eliminowanie głodu czy realizacja idei zrównoważonego rozwoju społeczności miejskich i wiejskich. Ich rola stanie się z czasem jeszcze większa, populacja ludzka nieustannie bowiem rośnie i do 2030 roku osiągnie 8,5 miliarda.

 

Nigdy nie jesteś zbyt młody, by zacząć uczyć się o drzewach

    Pomaganie najmłodszym w łączeniu się z naturą sprawia, że młode pokolenia mają większą świadomość korzyści płynących ze zrównoważonego zarządzania drzewami i lasami. Dla niektórych dzieci lasy są bezpośrednim źródłem pokarmu, drewna, a także schronieniem, są częścią ich codziennego życia. Inne dzieci mogą odkrywać lasy w salach lekcyjnych i w szkołach leśnych, spędzając czas na wycieczkach z przewodnikiem do lasów lub parków miejskich, albo mogą się uczyć o drzewach rosnących w ogrodach.

 

Nowoczesna i tradycyjna wiedza to klucz do zachowania lasów w dobrym stanie

    Leśnicy dobrze znają i rozumieją naturę, ale równocześnie poznają najnowocześniejsze technologie, by sprawnie zarządzać naszymi lasami w sposób zrównoważony. Społeczności lokalne mają nieocenione doświadczenie i ogromną wiedzę w zakresie ochrony zasobów leśnych oraz ich zrównoważonego pozyskania. Kobiety wiejskie, na przykład, które zgodnie z tradycją wielu regionów świata zbierają w lesie pożywienie i drewno opałowe, mogą przekazać tę wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom.

 

Inwestowanie w edukację leśną może zmienić świat na lepsze

    Inwestowanie w edukację leśną na wszystkich poziomach może pomóc naukowcom, politykom, leśnikom i lokalnym społecznościom w zatrzymaniu procesu wylesiania oraz przywracaniu do życia zdegradowanych krajobrazów. W zamian za to zdrowe lasy przyczynią się do osiągnięcia wielu celów zrównoważonego rozwoju, zapewniając na przykład środki do życia najbiedniejszym społecznościom świata oraz pomagając w zachowaniu różnorodności biologicznej.

 

Równy dostęp do edukacji leśnej dla kobiet i mężczyzn

     Wiele państw usilnie dąży do tego, by coraz więcej kobiet podejmowało studia leśne, widząc w równym dostępie do edukacji zarówno kobiet, jak i mężczyzn swoje priorytetowe zadanie. Równość płci w edukacji leśnej daje kobietom z obszarów wiejskich możliwość zrównoważonego zarządzania lasami.

Z Materiałemy związane z MDL 2019 można zapoznac się tutaj.