Lista aktualności Lista aktualności

CIS BENEDYKTA XVI

MIASTO IŁOWA ZYSKAŁO WYJĄTKOWEGO PRZEDSTAWICIELA FLORY.

W dniu 1 września 2016 r. przy Urzędzie Miasta Iłowa zostało posadzone wyjątkowe drzewko – cis pospolity (Taxus baccata L.). Okolicznościowa tabliczka dokumentująca wydarzenie została uroczyście przekazana na ręce Burmistrza Miasta Iłowa przez kierownictwo Nadleśnictwa Żagań podczas gminnego święta plonów.

Sadzonka wyhodowana została z nasion pochodzących z około 800-letniego, najstarszego owocującego cisa w Polsce, rosnącego na terenie opactwa cystersów w Henrykowie koło Ząbkowic. Nasiona poświęcił 21 listopada w 2012 roku Ojciec Święty Benedykt XVI podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników do Watykanu. Zarówno wybór miejsca jak i geneza „cisów papieskich" sięga roku 2000, kiedy ówczesny kardynał Joseph Ratzinger wizytujący henrykowskie opactwo, zachwycał się wiekowymi cisami. Pamiątkowa sadzonka, ufundowana przez Nadleśnictwo Żagań wyhodowana została w Arboretum Leśnym im. Stefana Białoboka w Sycowie.

Cis jest symbolem długowieczności. Jest najwolniej rosnącym drzewem w Polsce. Cechy te dostrzeżone zostały już w starożytności kiedy to ważniejsze wydarzenia upamiętniano sadząc cisy. Gatunek ten był również pierwszym polskim drzewem prawnie chronionym, na mocy dekretu wydanego przez króla Władysława Jagiełło w 1423 r.

Jak podkreślił, Burmistrz w swoim przemówienie mamy nadzieję, że wyjątkowa sadzonka będzie symbolem długotrwałej i dobrej współpracy gminy z Lasami Państwowymi.