Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Żagań leży w południowo-zachodniej części Polski, w dolinie środkowego Bobru i górnej Czernej. Przez obszar Nadleśnictwa przebiega Wał Trzebnicki, który przedzielony rzeką Bóbr, tworzy Wzniesienie Żarskie po stronie zachodniej i Wzgórza Dalkowskie po wschodniej. Zarządza gruntami Skarbu Państwa położonymi na terenie dwóch województw: lubuskiego (powiat żagański, gmina Żagań, Iłowa, Wymiarki, Miasto Żagań, Miasto Iłowa oraz powiat żarski, gmina Żary) i dolnośląskiego (powiat bolesławiecki, gmina Osiecznica).

Nadleśnictwo Żagań jest jednym z dwudziestu nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Od zachodu graniczy z Nadleśnictwem Wymiarki, od północy z Nadleśnictwem Lipinki i Krzystkowice, od wschodu z Nadleśnictwem Szprotawa i Nadleśnictwem Świętoszów (RDLP Wrocław) natomiast od południa z Nadleśnictwem Ruszów (RDLP Wrocław). 
 
Lasy Nadleśnictwa Żagań tworzą jeden zwarty kompleks leśny położony w największym kompleksie leśnym Polski – Borach Dolnośląskich.
Nadleśnictwo Żagań składa się z dwóch obrębów leśnych:
  • Obręb Iłowa Żagańska o powierzchni 7 261,49 ha
  • Obręb Żagań o powierzchni – 13 164,67 ha
Ogólna powierzchnia Nadleśnictwa wynosi: – 20 426,16 ha
 


Wyświetl większą mapę